W Sushi Zielony Chrzan (Łódź) znajdziesz wszystkie rodzaje sushi: od futomaki, uramaki, hosomaki, po gunkan, nigiri, czy sashimi. Wszystkie przygotowane są z najwyższej jakości składników i ryb (jak łosoś, tuńczyk yellowfin, okoń morski, krewetki, węgorz słodkowodny, przegrzebka czyli małże świętego Jakuba, ośmiornica, krab, sezonowo dorada i makrela). Co dokładnie oznaczają poszczególne nazwy i jaką kompozycję smaku w sobie kryją? Oto krótki przewodnik, dzięki któremu dowiecie się, co kryje się pod poszczególnymi nazwami – jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie!
Sushi hosomaki
Kolejną odmianą są hosomaki. To cienkie rolki z ryżem i wybranym składnikiem sashimi – czyli surowymi kawałkami ryb. Sashimi to po prostu sposób serwowania surowego mięsa – głównie ryb i owoców morza.
Hosomaki podajemy w ilości 6 kawałków, są to najmniejsze z naszych rolek i świetnie sprawdzają się w przypadku najmłodszych smakoszy sushi. Każde hosomaki możemy dodatkowo zapiec w panierce tempura (to ciasto z mieszanki mąk z dodatkiem wody) lub w panierce panko (dłużej utrzymującego chrupkość aniżeli tempura – jest to panierka z białego chleba w formie płatków ” japońska bułka tarta”).
Sushi nigiri i gunkan
Pierwszym rodzajem sushi jest nigiri. To ręczne formowana kulka ryżowa, serwowana z niewielką ilością wasabi oraz dowolną rybą i warzywem. Jedną z odmian sushi nigiri jest sushi gunkan, które rozpoznać można po charakterystycznym kształcie „łódeczek”. Podawane są z rozmaitym nadzieniem. W gunkanach serwujemy tatary z wybranych ryb, dużą popularnością cieszy się tatar z łososia i tuńczyka, a także przegrzebki.
Sushi uramaki
To innymi słowy maki (czyli rolka ryżu z dodatkami, zawinięta w prasowane wodorosty nori i pokrojona na kawałki) zawijane odwrotnie, co oznacza, że ryż znajduje się na zewnątrz. Istnieją także special uramaki – czyli rolki zawijane odwrotnie (ryżem na zewnątrz),a do tego pokryte różnymi rodzajami ryb.
Uramaki kroimy na 8 sztuk. Najczęściej serwujemy je z łososiem pieczonym lub surowym. Równie popularnymi wyborami są te z krewetkami w tempurze albo surowym tuńczykiem. Uramaki special również kroimy na 8 sztuk. Znajdziemy nich składniki zarówno w środku rolki, jak i na zewnątrz. Można powiedzieć, że jest to bogatsza wersja sushi uramaki.
Sushi futomaki
Pod nazwą futomaki kryją się klasyczne grube rolki wypełnione ryżem i kilkoma składnikami. Futomaki różni się od tradycyjnych zawijanych sushi tym, że rolki są grubsze, ponieważ dodaje się do nich więcej dodatków.
Futomaki serwujemy po 6 kawałków i podobnie jak w przypadku hosomaki możemy je zapiekać w tempurze lub panko. Oprócz klasycznych futomaków, wypełnionych łososiem, serkiem, ogórkiem i kanpyo (tykwa) czy krewetki w tempurze z serkiem i warzywami, mamy też propozycje dla prawdziwych smakoszy japońskiej kuchni w postaci:
- futomaki z softshell, czyli krabem po obróbce termicznej w panierce tempura w miękkim pancerzu, który nadaje się w całości do zjedzenia;
- tako maki, czyli marynowaną i smażoną mackę ośmiornicy.
Zestawy sushi
- słodki sos teriyaki,
- sos salsa-mango-mięta,
- sos aioli (majonez limonkowy),
- majonez pieprzowy,
- sos sriracha (bardzo pikantny, którego główny składnik stanowią przetarte papryczki chili).
- nigiri zuke, czyli nigiri z marynowanego tuńczyka,
- nigri hotate, czyli przegrzebka opalana z masłem miso,
- nigiri netsu sake, czyli opalany łosoś.
Sushi Łódź Zielony Chrzan – najchętniej zamawiane
Wśród serwowanych rodzajów sushi, największą popularnością cieszy się nasza flagowa rolka Filadefia Zielony Chrzan. Równie chętnie goście zamawiają wytrawne uramaki z krewetką w środku i przegrzebką lub okoniem morskim doprawionym kizami (kiszone pędy wasabi) na górze.
Inną propozycją, lubianą przez klientów jest słodka wersja uramaka z łososiem w środku i węgorzem unagi na wierzchu (jest filetowany, pozbawiony ości). Rybę macza się w specjalnym sosie, przyrządzanym na bazie sosu sojowego. Po takiej kąpieli trafia ona na patelnię lub grilla (ze względu na właściwości surowego węgorza, podaje się go zawsze w formie gotowanej lub pieczonej), a całość posypuje się migdałami i polewa sosem teriyaki (w jego skład wchodzą sos sojowy, ocet ryżowy, imbir, czosnek, miód, olej sezamowy i mąka kukurydziana).